Úvod » ESG Analyst Czechia and Slovakia

ESG Analyst Czechia and Slovakia

Are you BREEAM-certified and passionate about sustainability? Join our ESG consultants and play a key role in shaping a greener future! You will lead the management and submission of applications and ensure our clients' customers navigate the sustainability journey with ease and expertise. Immerse yourself in a role where your influence matters. Sign up now and grow with us!

Experience
Necessary:

o BREEAM assessor: Experience with BREEAM in use is a must, other BREEAM projects are an advantage. A valid BREEAM assessor license is preferable, but not a must. We can cover the upgrade if yours has expired.
o Technical knowledge: Building design and utility networks.
o ESG knowledge: basic understanding of the current EU legislative landscape, technology and other market trends.
o Project management: Prior experience with managing other team members, subcontractors and stakeholders is a must.

Advantage:
o Research capabilities: Prior experience with research and analysis, a more complex understanding of the business environment, especially in the real estate sector is an advantage

Skills
o Self-reliance: Able to work individually on given tasks within various workgroups. Able to prioritise tasks, according to set deadlines and changing business needs.
o Team player: You like to communicate with the team and have working proficiency in both Czech and English.
o Appetite for building a new team: You will be part of a smaller local team with high potential to grow your project portfolio as well as a presence in both markets.
o Appetite for continuous learning: both in the green building space (LEED, GRESB) and in wider ESG topics.
o Business development: Able to secure new clients and deals in your field of expertise.

Tasks
o Main tasks: You will lead the management and submission of BREEAM applications and advise clients on their certification needs and the process.
o Cooperation: Help with other ESG services as we continue to grow. Regular cooperation with other CEE and EMEA ESG.
o Mapping trends: Identify current trends in the field of ESG.
o Market eminence: Public presentations at workshops and conferences. Generally helping the market to understand the ESG landscape, mainly in your green building expertise.
o Travel: Occasional outdoor tasks, site inspections, client presentations or networking events. As we cover both the Czech Republic and Slovakia, there might also be a less frequent need to travel regionally.

Kontaktní osoba

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platné legislativy upravující ochranu osobních údajů (General Data Protection Regulation (EU) 2016/679).Souhlas je udělen společnosti AGENTURA FALAs.r.o., aby údaje spravovala, zpracovávala, uchovávala a po ústní či písemné dohodě dále zpřístupňovala svým klientům za účelem zprostředkování práce. Souhlas uděluji na dobu 5 let ode dne odeslání osobních údajů. Beru na vědomí, že udělení souhlasu je dobrovolné a že jej mohu kdykoli odvolat zasláním e-mailu na fala@fala.cz. Jsem srozuměn s tím, že zpracování osobních údajů bude provádět společnost AGENTURA FALA s.r.o. prostřednictvím svých elektronických systémů. Jsem informován o tom, že mám právo na informaci o tom, jaké osobní údaje, k jakému účelu a jakým způsobem jsou o mně zpracovávány. Pokud zjistím nebo se domnívám, že správce provádí zpracování mých osobních údajů, které je v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, mohu požádat správce o vysvětlení, nebo požadovat, aby správce odstranil takto vzniklý stav. Zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

* - takto označené položky je nutné vyplnit
Sledujte nás
Fala doporučuje

Koučování

Řešení, na která si přijdete sami, jsou vám nejbližší. To platí v pracovním i soukromém životě. Pomůžeme vám s hledáním cest, po kterých se vydáte. Kroky k cíli budou už vaše.

Hodnoty Agentury Fala s.r.o.

Myslím, že je dobré jednou za čas se zastavit a zkusit nadefinovat podstatu fungování společnosti. V článku jsou uvedené hodnoty a principy fungování Agentury Fala s.r.o. na jejichž podobě jsme se v týmu shodli.

Uvažujete o změně zaměstnání?

Uvažujete o změně zaměstnání?

Hledáte novou práci nebo pod vlivem pozitivním zpráv z personálního trhu uvažujete o novém uplatnění? Přijďte se poradit se zkušenými odborníky Agentury Fala.

© 2013-2024, Fala s.r.o. - personální agentura

Realizace a SEO: CCN Plus s.r.o.