Úvod » LIFE INSURANCE EXPERT

LIFE INSURANCE EXPERT

For our client we are looking for a new colleague for the position of Life Insurance Expert, reporting to Chief Insurance Officer for Life & Health.

 

MAIN RESPONSIBILITIES

 • Support the Life Insurance Area in the systematic monitoring of the local business in terms of portfolio analysis, risk exposure and consistency of T&C
 • Prepare analysis of technical consistency in local pricing processes
 • Cooperate with regional actuarial function in identifying possible issues arising from official reports (NBV reports, Actuarial KPI’s, VIF,…) to be addressed locally
 • Participate in the regional and group initiatives related to new products
 • Support the Life Product Approval and Review:

= Ensure the compliance and timeliness of the approval process
= Support the analysis, research and review of supporting material for product approval decisions
= Communication with all bodies involved in the product approval process at all levels
= Provide support in performing periodic review of open-to-sale products and follow-up actions

 • Contribute to monitoring the performance of the product approved in terms of KPIs, both group and regional, by supporting the countries with actions and measures to improve performance and profitability
 • Support the preparation and realization of meetings, workshops and related materials
 • Participate in other ad hoc tasks and projects


JOB REQUIREMENTS

 

 • University degree (technical, finance, mathematics, statistics)
 • Min. 3 - 4 years of experience in the Actuarial / Product development area
 • Very good written and spoken English (min. B2 level) - daily use, manager is a foreigner
 • Knowledge of life insurance products and actuarial mathematics


WE OFFER

 

 • Very friendly international environment
 • Flexible working arrangements
 • Real support of your professional and personal growth
 • Opportunity for an international mobility
 • Background of one of the largest global insurance providers
 • Interesting remuneration package (fix salary and annual bonus) and employee benefits (30 days of holiday, 2 volunteering days, 3 fresh father´s days, meal tickets, free gym in the building, contribution to pension insurance, contribution to leisure time activities 12.000 CZK per year, significant discount on company products, sport and family events etc.)

Kontaktní osoba

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platné legislativy upravující ochranu osobních údajů (General Data Protection Regulation (EU) 2016/679).Souhlas je udělen společnosti AGENTURA FALAs.r.o., aby údaje spravovala, zpracovávala, uchovávala a po ústní či písemné dohodě dále zpřístupňovala svým klientům za účelem zprostředkování práce. Souhlas uděluji na dobu 5 let ode dne odeslání osobních údajů. Beru na vědomí, že udělení souhlasu je dobrovolné a že jej mohu kdykoli odvolat zasláním e-mailu na fala@fala.cz. Jsem srozuměn s tím, že zpracování osobních údajů bude provádět společnost AGENTURA FALA s.r.o. prostřednictvím svých elektronických systémů. Jsem informován o tom, že mám právo na informaci o tom, jaké osobní údaje, k jakému účelu a jakým způsobem jsou o mně zpracovávány. Pokud zjistím nebo se domnívám, že správce provádí zpracování mých osobních údajů, které je v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, mohu požádat správce o vysvětlení, nebo požadovat, aby správce odstranil takto vzniklý stav. Zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

* - takto označené položky je nutné vyplnit
Sledujte nás
Fala doporučuje

Nevíte si rady s náborem? Zkuste naše nové školení!

Nejste personalista, ale máte ve vaší společnosti na starosti nábor a podporu nových zaměstnanců? Přijďte se k nám poradit a zorientovat. Využijte naše dvacetileté zkušenosti v této oblasti!

Hodnoty Agentury Fala s.r.o.

Myslím, že je dobré jednou za čas se zastavit a zkusit nadefinovat podstatu fungování společnosti. V článku jsou uvedené hodnoty a principy fungování Agentury Fala s.r.o. na jejichž podobě jsme se v týmu shodli.

Uvažujete o změně zaměstnání?

Uvažujete o změně zaměstnání?

Hledáte novou práci nebo pod vlivem pozitivním zpráv z personálního trhu uvažujete o novém uplatnění? Přijďte se poradit se zkušenými odborníky Agentury Fala.

© 2013-2020, Fala s.r.o. - personální agentura

Realizace a SEO: CCN Plus s.r.o.